Go Back   Catalyst Athletics Forums > Nutrition > Paleo Diet

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 12-17-2008, 04:48 PM   #1
Justin Fricke
New Member
 
Join Date: Sep 2007
Location: Kansas City
Posts: 35
Default Paleo on a small budget?

Ideas, thoughts, I find it very expensive no matter what i get.
Is there certain menu items i should buy and leave out. I eat a lot of eggs, fruots and veggies with a prtion of meat or two a day. I am not strict paleo but i do like think of it when eating and shopping at the store.
__________________
Somewhere in China a little girl is warming up with your max.
Justin Fricke is offline   Reply With Quote
Old 12-17-2008, 06:22 PM   #2
Grissim Connery
Senior Member
 
Grissim Connery's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 624
Default

i'm pretty sure there's a bunch of posts on this already, so a search would probably answer most questions.

if you need calories, use olive oil.

if you buy whole chicken broilers, then they cost a lot less per pound. plus you get to eat the bones which i love.

if debating between local or organic, i go with local. support those families

the veggies i tend to buy the most are onions, spinach, broccoli, asparagus, green beans, cabbage, carrots, and brussel sprouts. all other veggies depend on what i'm hungry for. i find that onions are my most used veggie out of anything. carrots are pretty cheap in large quantities. my food co-op sells bunched spinach that is not badly priced, especially compared to thsoe boxes you can buy. so try to avoid the box if you can

the majority of my meals involve cooking about half a chopped onion with a wad of grass fed ground beef and an assortment of spices (whatever i'm feeling like playing with at the time). i'll then pour this mixture over a bed of spinach and add some olive oil (or pesto or something spruced up). it's decently priced, very solidly filling, and is not intensive to make (depending on how much you wanna play with the spices or oil/sauce).
Grissim Connery is offline   Reply With Quote
Old 12-17-2008, 07:43 PM   #3
Chris Salvato
Senior Member
 
Join Date: Jul 2008
Location: Colorado Springs, CO
Posts: 562
Default

Do you have access to a stove?

I find that I can save a lot of money if I cook in bulk. As a preface note, I live alone and I'm a 23 year old male that eats a ton of food...

This past weekend (and I am going to make a habit of it...) I bought a 21# turkey. I stuffed it with veggies for a paleo stuffing and make a salad on the side with other grilled veggies. The turkey was $7. The veggies and the rest of it all cost me maybe another $20. I just finished the veggies today (4 days later) and I still have another 5 pounds of meat left. For under $30 I have supplied myself with like 6 days of food. I would say if u total it all up, its about $50 bucks for 7 days of food when u consider i need to make other veggies and whatnot since the others went pretty quick.
Chris Salvato is offline   Reply With Quote
Old 12-17-2008, 07:58 PM   #4
Garrett Smith
Senior Member
 
Garrett Smith's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Tucson, AZ
Posts: 4,368
Default

Tuna and eggs for protein.
__________________
Garrett Smith NMD CSCS BS, aka "Dr. G"
RepairRecoverRestore.com - Blood, Saliva, and Stool Testing
My radio show - The Path to Strength and Health
Garrett Smith is offline   Reply With Quote
Old 12-18-2008, 06:33 AM   #5
Darryl Shaw
Senior Member
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 706
Default

The odds are you're eating more protein than you need so if you're trying to save money it's worth calculating your exact daily protein requirment (1 - 1.8g/kilogram/day) then using www.nutritiondata.com you can calculate exactly how much meat/fish/eggs you actually need to eat per day.
Darryl Shaw is offline   Reply With Quote
Old 12-18-2008, 07:30 AM   #6
Scott Kustes
Senior Member
 
Scott Kustes's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Louisville, KY
Posts: 1,048
Default

Farmer's markets are good for saving money as well. I spend about 1/3 less at the farmer's market than I would on comparable stuff at the grocery. And if you go near the end, you can often get bulk deals as they don't want to cart it home with them.

Chris has good advice too. Along with buying in bulk, cook in bulk. Deli turkey is like $5/lb and is pretty fake. A turkey breast can probably be had for like $.99 a lb. It's not pastured and all that, but whatever. Whole chickens are cheaper and tastier than chicken parts, and you can turn the carcass into chicken broth to make soup/stew by throwing in a ton of vegetables.

Eggs are cheap.
__________________
Scott

Fitness Spotlight
Scott Kustes is offline   Reply With Quote
Old 12-18-2008, 08:34 AM   #7
Mike ODonnell
Senior Member
 
Mike ODonnell's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 3,596
Default

Canned salmon and sardines, Eggs, pork is usually cheaper $/lb, find a local hibachi buffet to raid once in a while (as I eat about $20 worth of steak for $6).
__________________
Fitness Spotlight
The IF Life
Mike ODonnell is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump




All times are GMT -7. The time now is 11:44 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.9 Beta 3
Copyright ©2000 - 2014, vBulletin Solutions, Inc.