Home   |   Contact   |   Help

Get Our Newsletter
Sign up for our free newsletter to get training tips and stay up to date on Catalyst Athletics, and get a FREE issue of the Performance Menu journal.

Go Back   Catalyst Athletics Forums > Nutrition > Paleo Diet

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 12-16-2009, 12:07 AM   #1
Justin Arnold
Member
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 102
Default Paleo Cost

I've searched and read what little there is here about the cost of going paleo, but no estimates or numbers have popped up yet.

I was just looking for an idea of what you guys spend on food, as well as a rough idea of how much you eat.

I'm at around 4,250kcal/day of paleo foods, including probably too much fruit for carbs and definitely too much nuts for fat, and this is pretty easily costing upwards of $150/week. That's with mostly non-grass ex-lean ground beef instead of steak or fish. I know that if I replaced some of the nuts with olive oil costs would go down, but that much? I used to consider $65-70/wk a lot.. this is just ridiculous.

I feel like I'm really missing something here, but wanted to get an outside perspective on the cost before I start rethinking the whole thing. So, the question is.. what do you spend per week, and for roughly how much food? Other suggestions or details would be appreciated as well.

Many Thanks,
Justin Arnold
Justin Arnold is offline   Reply With Quote
Old 12-16-2009, 01:48 AM   #2
Blair Lowe
Senior Member
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 593
Default

That's a lot of calories.

Recently, the husband of Lindsay Smith, one of the gals who placed really high in the 09 Games posted they spend $1500/month for the two of them and one child (which I want to say is 1-3yo).

http://journal.crossfit.com/2009/12/...l#comment-8626

What I spend right now isn't worth commenting as it's neither Paleo/Primal or Zone. I'm happy if there is food in the fridge but it heavily consists of milk, eggs, hamburger and some fruits and veggies, maybe some cheese. Right now there is literally 2 strips of bacon, a nearly full gallon of milk, and a dozen or two dozen eggs. Some green stuff and that's about it. Some of my food budget tends to be stuff for lunch on the way to work or close to work since if I have to go back home to eat, it's unlikely I'm gonna go back to the gym to workout though I might end up working out at home.

I'd have to crunch numbers but 600$/month sounds about reasonable for that many Kcals&Paleo. It probably depends on the amount of meat you eat and what kind.
Blair Lowe is offline   Reply With Quote
Old 12-16-2009, 05:27 AM   #3
Wayne Riddle
Member
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 115
Default

One of the issues that leads to poor diet choices in this country is that it is cheaper to eat crap with all the processed junk (some of the cost supplemented by the US taxpayers) than it is to eat real food.
Wayne Riddle is offline   Reply With Quote
Old 12-16-2009, 06:21 AM   #4
Scott Kustes
Senior Member
 
Scott Kustes's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Louisville, KY
Posts: 1,048
Default

~2500 cals/day, <$500 per month, completely grass-fed meat. I buy in large bulk, getting my beef at around $4/lb, lamb at $6.50/lb, etc. I go through a couple dozen eggs a week at $3-3.50 each.

Eat more sweet potatoes for your carbs...this time of year they are cheap.
__________________
Scott

Fitness Spotlight
Scott Kustes is offline   Reply With Quote
Old 12-16-2009, 06:38 AM   #5
Jay Ashman
Senior Member
 
Jay Ashman's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Cleveland, OH
Posts: 377
Default

right now we buy our chicken in 10 pound packs (breasts) at 1.69 a pound and burger in the same quantity at 1.99 a pound from a local meat distributor.

We buy veggies and fruit from costco because it is cheaper by the pound, with the exception of Guintas (local store) that has wicked cheap produce, but you have to pick out the good ones from a supply of mediocre ones.

I buy nuts in bulk from costco since their bags of almonds, pecans and walnuts are damn cheap by the pound.

Eggs, costco; all-natural breakfast sausage (Jones), costco.

We only buy steak when its on special, and its usually skirt steak (stuff is too good to pass up) or a large amount of brisket or roast and cook it up for the week.

My wife and I actually are pretty frugal and do very well with our money and food supply.

Then again we live in a populated area (long island) and we have about 10 different places to shop for food near us that always have specials and 4 different places from our place to the gym, so I realize that our situation is different than most of yours because you may live in an area with only a few choices.

So if I had to estimate what we spend, it is comparable to Scott, and I eat about 3000-5000 cals a day depending on my level of hunger.
Jay Ashman is offline   Reply With Quote
Old 12-16-2009, 06:46 AM
Shane Skowron
This message has been deleted by Shane Skowron.
Old 12-16-2009, 06:51 AM   #6
Jay Ashman
Senior Member
 
Jay Ashman's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Cleveland, OH
Posts: 377
Default

Quote:
Originally Posted by Shane Skowron View Post
I'm a college student so for the time being I don't have a lot of money to spend. That said, I think I do pretty well for myself considering I can only spend about ~$30-40 per week. I usually eat 3000-4000 cals daily.

I've found that frozen veggies are the way to go. Canned veggies don't taste good and lose their nutrients. I usually keep 1-2 lb. bags of collards, turnip greens, spinach, and broccoli in the freezer.

Also, I've forced myself to like frozen seafood because you can get it at very good prices. Typically I get all my seafood for $4/lb or less. I find good deals on octopus, squid, whiting, shrimp, clams, salmon, etc.

Nuts are always expensive but sometimes if you buy in bulk (1 lb or more) they are a little cheaper. I mostly almonds and walnuts but if I have extra money I'll go for buy pecans or macadamias for a treat.

I get most of my carb intake from fruits. The ones I've found with the highest carb to dollar ratio are raisins, bananas, oranges, apples, peaches, and pears.

I really wish I had money for grassfed beef, but I just settle for the least processed and leanest meat I can find. Sometimes I get the omega-3 enriched eggs but usually I just eat 20-30 regular eggs per week.
Shane, I found a good source of grassfed beef in upstate NY that is 4.00 a pound for bulk and they can customize as to what cuts you want more of. I'm looking into it further and I'll post about it when I place an order.

Arcadian Pastures it is called, not sure where exactly you are in the NE, but it may be something to look into.
Jay Ashman is offline   Reply With Quote
Old 12-16-2009, 07:00 AM
Shane Skowron
This message has been deleted by Shane Skowron.
Old 12-16-2009, 07:02 AM   #7
Jay Ashman
Senior Member
 
Jay Ashman's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Cleveland, OH
Posts: 377
Default

where at? I'll be in the city tomorrow actually. I live in Babylon on Long Island.
Jay Ashman is offline   Reply With Quote
Old 12-16-2009, 07:12 AM
Shane Skowron
This message has been deleted by Shane Skowron.
Old 12-16-2009, 07:17 AM   #8
Jay Ashman
Senior Member
 
Jay Ashman's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Cleveland, OH
Posts: 377
Default

oh hell, well good luck then.
Jay Ashman is offline   Reply With Quote
Old 12-18-2009, 01:26 AM   #9
Ben Moskowitz
Member
 
Join Date: Sep 2007
Location: St. Louis, MO
Posts: 151
Default

Shane,
don't force the seafood if you don't want to. You can get chicken of all types, from thighs at ~$1.70 lb to boneless, skinless breasts at ~$4/lb. Ground beef is similarly cheap, and london broil/flank steak is both lean and cheap (~$4/lb). These are storecounter, not distributor prices. You might also want to investigate canned wild alaskan salmon, athough the frozen stuff might be better.

Just another student over here.

Oh, and the public has massive government subsidies on corn to thank for how crap food (which mostly comes from corn) costs less than healthy food.
Ben Moskowitz is offline   Reply With Quote
Old 12-18-2009, 06:06 AM   #10
Aaron Austin
Member
 
Join Date: Jan 2009
Location: Copper Cliff, ON
Posts: 74
Default

Justin, you might also want to download and listen to Robb Wolf's Podcast episode 6. He offers some advise and comment on this issue. Link is here : http://robbwolf.com/?p=1016

Quote:
Show Topics:

1. Paleo diet and Super Mario
2. Paleo nutrition without a home
3. Biomarkers
4. Thoughts on the China Study
5. Cost of the Paleo diet
6. Increase accountability about Paleo & Zone at an affiliate
7. Strength focused nutrition
8. Hormesis & Non-Paleo food
Aaron Austin is offline   Reply With Quote
Reply


Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT -7. The time now is 02:08 AM.

Powered by vBulletin Version 3.6.2
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Subscribe to our Newsletter


Receive emails with training tips, news updates, events info, sale notifications and more.
ASK GREG

Submit your question to be answered by Greg Everett in the Performance Menu or on the website

Submit Your Question
WEIGHTLIFTING TEAM

Catalyst Athletics is a USA Weightlifting team of competitive Olympic-style weightlifters with multiple national team medals.

Read More
Olympic Weightlifting Book
Catalyst Athletics
Contact Us
About
Help
Newsletter
Products & Services
Gym
Store
Seminars
Weightlifting Team
Performance Menu
Magazine Home
Subscriber Login
Issues
Articles
Workouts
About the Program
Workout Archives
Exercise Demos
Text Only
Instructional Content
Exercise Demos
Video Gallery
Free Articles
Free Recipes
Resources
Recommended Books & DVDs
Olympic Weightlifting Guide
Discussion Forum
Weight Conversion Calculator